środa, 27 kwietnia 2016

Aczkolwiek głazy sztachety te pochodzą z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz ma��o fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachety te pochodzą z różnych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasem mało fachowym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają przyrodniczym maściom, banalnej obróbce a także względnie niskiej cenie. Występują w wielu krajach Polski – piaskowiec najprościej wyszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz również w Górach Świętokrzyskich. Ów artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza albo od razu obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy ogrodzenia plastikowe na plot i bramkę ze sztachetek. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak połączony lepiszczem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Gdy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Prócz substancji zlepiających występują tam też pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się barwa głazów na sztacheta z PCV na plot i furtę ze sztachet, przybierają one wówczas przeróżne odcienie czerwieni, brązu oraz zieleni. W naturze ułożone są w warstwy o różnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż kroi się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte kamienie można także siekać na sześciany o symetrycznych kształtach, stosowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Wolno także je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów i dłut na cienkie, nieregularnych obrysów kawałki. Służą do układania nawierzchni ścieżek i konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta PCV z Jędrzejowa wykorzystuje się też wapienie - skały osadowe, powstałe z nazbieranych na dnie mórz oraz jezior resztek organizmów żywych, głównie muszli małż a także ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz dodatkowo mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych epok geologicznych są twardsze, można je nawet polerować rekomendowane na ogrodzenie plastikowe na plot i bramę ogrodzeniowa. Nadają się jednak po największej części do stosowania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je również do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru skweru i własnych upodobań forma kamiennych płyt może być wieloraki – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów albo kwadratów. Murki i sztacheta z PCV na ogrodzenie i bramkę ogrodzeniowa konstruuje się z skał przeróżnego obrysu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. Jeśli płot powstaje spośród fragmentów o nieproporcjonalnych kształtach, wypada je właściwie dobierać tzn. tak, iżby forma każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Ażeby takie płot było solidne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Płot z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły czy też pustaków. Piaskowce a także wapienie zdołamy wykorzystać również do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do budowy ogrodzenia należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca a także niskich temperatur szybko niszczeją oraz nabierają brzydkiego koloru. Bez trudu obrastają także mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie próbujmy zdrapywać kurzu z nawierzchni ogrodzenia Poznań szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, gdyż na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Wyspecjalizowane fabryki oczyszczają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego oczyszczania ogrodzenia z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, żeby głazy na ogrodzeniu ekspresowo wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz